Wycieczka do Warszawy na Targi „Regionalia”
W dniu 22 kwietnia 2016r. uczniowie naszej szkoły z klas gastronomicznych, przetwórstwa mleczarskiego oraz agrobiznesu pojechali do Warszawy na 5. Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Regionalia”.
Ekologia, tradycja, natura, smak i zdrowie – to hasła, wokół których skupiła się V edycja Targów Regionalia organizowanych w Centrum MT Polska. Podczas imprezy lokalni producenci zaprezentowali szeroki wybór organicznej żywności i produktów wytwarzanych na bazie receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wydarzenie bardzo dobrze wpisuje się w popularny trend slow food promujący dbałość o zdrowie i środowisko.
Na targach można było znaleźć:
•produkty z list tradycyjnych i regionalnych
•żywność ekologiczną i organiczną
•produkty ekologiczne
•mięso, wędliny, garmażerka, ryby
•wyroby mleczarskie
•miody, wyroby pszczelarskie, wyroby cukiernicze, przetwory
•wina, nalewki, wódki i browary regionalne
•modę inspirowaną folklorem, pokazy twórców ludowych, technik wytwórczych
•kosmetyki naturalne
•wyroby rzemieślnicze i rękodzieło
•przyprawy, zioła, kawy,kerbaty, oliwy i oleje
•biżuterię
•modę inspirowaną folklorem
•tekstylia
•odzież
•firmy oferujące kompleksowe usługi cateringu dietetycznego
•eko organizacje, stowarzyszenia i fundacje.
Uczniowie mogli również degustować co niektóre produkty.Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Techniki Kulinarnej. Jest to miejsce w którym odbywają się liczne festiwale kulinarne, prezentacje produktów, pokazy kulinarne, testy, konkursy, szkolenia, warsztaty, konferencje, programy telewizyjne, degustacje, wykłady. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć największą w Polsce gastronomiczną salę szkoleniową z profesjonalnie wyposażonymi stanowiskami treningowymi, wzorcowym zapleczem gastronomicznym, widownią.
Opiekunami uczestników wycieczki były: p. B. Szewczak-Smolińska, p. M. Bonisławska i p. K. Napiórkowska
zdjęcia
***
Duży sukces maturzysty w XL Olimpiadzie WiUR!
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju. Okręgowe eliminacje odbyły się 22 kwietnia 2016 roku w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie
Jak co roku uczniowie odpowiadali na 60 pytań testowych i podchodzili do etapu praktycznego złożonego z 3 zadań. Rywalizowali w 9 blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, gastronomia, agrobiznes ,leśnictwo , architektura krajobrazu oraz weterynaria O zakwalifikowanie się do eliminacji centralnych OWiUR-u walczyło 197 uczniów z różnych szkół, ale tylko 29 z nich miało szansę na otrzymanie dyplomu. Z naszej szkoły II miejsce z bloku gastronomia zajął uczeń IV klasy TG Radosław Karczewski i tym samym awansował do eliminacji centralnych, w których będzie reprezentować cały okręg warmińsko-mazurski. Opiekun Dorota Jamiołkowska.
Finaliści otrzymali dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe.
Wysoki poziom wiedzy i umiejętności w bloku agrobiznes zaprezentowali także uczniowie klasy IV RA : Michał Ciumeryk i Łukasz Napiórkowski.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
***
Mając na celu uwrażliwienie na losy własnego kraju, narodu oraz utrwalanie świadomości narodowej, jak co roku, uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie klas I RA, I TE oraz I LO. W programie znalazły się wiersze i pieśni patriotyczne, zarówno świadectwa tamtej epoki, jak też i współczesne.
„Nadzieję” Jana Pietrzaka zaśpiewała Alicja Olkowska. Krzysztof Sepełowski wystąpił w roli króla Stanisława Augusta, narratorami byli Hubert Dębek i Sylwester Ołtarzewski. Znakomicie w swoich rolach wystąpili Sylwester Kęszczyk, Piotr Grono, Piotr Pieńkowski, Jakub Puchalski, Norbert
Żbikowski, Kamil Rychter. Zuzanna Niesłuchowska recytowała Hymn Szkoły Rycerskiej. Akademię zakończyliśmy tragicznym aktem symbolicznej utraty suwerenności państwowej i – optymistycznie – hymnem Polski. Bo przecież „..nie zginęła, póki my żyjemy!”. Jeszcze tekst Wisławy Szymborskiej „Bez tej miłości można żyć…”, zaprezentowany przez Monikę Wójcik, Weronikę Kazek, Weronikę Wilkowską i wcześniej występujące dziewczęta, przypomniał nam wszystkim, że wzrastanie, „owocowanie”, jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteśmy mocno osadzeni w naszej ojczyźnie.
Dekoracje przygotowywali wszyscy uczniowie występujący w montażu słowno – muzycznym, mapę Królestwa Obojga Narodów wykonał Damian Daniłowski.
Tekst: Ewa Olbryś
zdjęcia
***
"Tropem Wilczym"
W niedzielę, 28 lutego, odbyła się IV edycja biegu „Tropem Wilczym” Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ideą tego ogólnopolskiego projektu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1944 – 1963 oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W biegu na dystansie 1963m, który upamiętnia datę śmierci ostatniego z „Wyklętych” - sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”( zginął w walce z 21 października 1963 r.), wzięło udział 30 uczniów Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim. Wszyscy ukończyli bieg i otrzymali pamiątkowe medale.
Tekst: Arkadiusz Furmański
zdjęcia
***
Nowe pracownie już otwarte!
Uroczystego otwarcia pracowni przez symboliczne przecięcie wstęgi dokonał wicestarosta makowski p. Dariusz Wierzbicki.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych otrzymali nowe pracownie przygotowane ze środków powiatu makowskiego pozyskanych na realizację projektu systemowego „Zwiększenie potencjału szkół zawodowych na Mazowszu” w ramach priorytetu IX „Rozwój kompetencji i wykształcenia w regionach”, działania 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizowano go w ramach umowy partnerskiej z Agencją Rozwoju Mazowsza wspólnie z 15 powiatami i 6 gminami.
Na potrzeby szkoły zaadoptowano dwa pomieszczenia, które zostały wyposażone i dostosowane do standardów egzaminu zawodowego. Dla pierwszej kwalifikacji – „Sporządzanie potraw i napojów”- przygotowano pracownię technologii gastronomicznej wyposażoną w nowoczesny sprzęt m.in.: trzy kuchnie indukcyjne, kuchenki mikrofalowe, piec konwekcyjno-parowy, płytę grillową; ponadto: blendery, bemary, maszyny wieloczynnościowe, opiekacze, zastawę stołową oraz liczny drobny sprzęt gastronomiczny.
Pracownia została zaplanowana na trzy stanowiska robocze, na których uczniowie będą mogli przeprowadzać obróbkę wstępną surowców, obróbkę cieplną oraz prace związane z porcjowaniem, dekoracją i ekspedycją przygotowanych przez siebie potraw.
Dla drugiej kwalifikacji – „Organizacja żywienia i usług gastronomicznych”- przygotowano pracownię obsługi konsumenta. W tej pracowni uczniowie przygotowują salę w celu przyjęcia gości, planują dekorację oraz nakrywają stoły w zależności od rodzaju przyjęcia i dla gości indywidualnych. Klasopracownia wyposażona została w sześć czteroosobowych stolików, regały na bieliznę i zastawę stołową oraz pomocnik, stół roboczy, zmywarkę, ekspres ciśnieniowy, kostkarkę, kuchenkę mikrofalową, blender oraz bieliznę i zastawę stołową.
W nowych pracowniach prowadzone są lekcje z przedmiotów gastronomicznych, podczas których uczniowie poszerzają wiadomości, nabywają praktycznych umiejętności oraz kształtują prawidłowe nawyki zawodowe niezbędne w przyszłej pracy.
Opracowały:
Dorota Jamiołkowska, Beata Szewczak- Smolińska
zdjęcia
***
VII Targi Edukacyjne Szkół Wyższych Północnego Mazpwsza
W dniu 24.02.2016 roku w naszej szkole po raz siódmy odbyły się Targi Edukacyjne Szkół Wyższych Północnego Mazowsza. Ofertę edukacyjną przedstawiły następujące uczelnie: Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku,
Akademia Leona Kuźmińskiego w Warszawie,
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży,
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie,
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży,
Wyższa Szkoła Biznesu i Zarządzania w Ciechanowie,
Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Społeczna w Ostrołęce,
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie,
Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie,
Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.
Oprócz szkół wyższych swoją przedstawiły: Urząd Pracy z Ostrołęki i Biblioteka Pedagogiczna z Makowa Mazowieckiego.
W targach wzięła udział młodzież klas maturalnych Zespołu Szkół w Krasnosielcu, Różanie, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie Skłodowskiej i oczywiście nasi uczniowie. Targi otworzyli p. Dariusz Milewski, p. Mirosław Augustyniak, p. Dariusz Wierzbicki, p. Janusz Gójski.
Największym powodzeniem cieszyły się prezentacje szkół:
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży,
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie.
tekst: Kinga Kuciej i Natalia Banasiak klasa I FT
zdjęcia
***
Targi Expo Sweet
Uczniowie I TM, I, II, III i IV TG oraz II g w dniu 23 lutego 2015r. odbyli słodką podróż do Warszawy. Wzięli udział w ósmej edycji Targów Expo Sweet, które są największymi w Polsce targami branży cukierniczej i lodziarskiej.
Targi okazały się ucztą dla oczu, duszy i ciała, ponieważ obfitowały w liczne pyszności przygotowane nie tylko do oglądania ale również do smakowania. Program targów zawierał wiele różnorodnych atrakcji min.:
•Mistrzostwa Polski w Przygotowaniu Deseru;
•Pokazy:
dekoracji tortów w wykonaniu Igi Sarzyńskiej oraz prezentacja najnowszego plotera do wydruków na tortach firmy Modecor;
przygotowania mas cukierniczych oraz krojenia ciast i tortów przy pomocy ultradźwięków;
lodów i deserów wegańskich i naturalnych (prowadzący: Emanuele Di Biase oraz Mattia Mainardi - złoty medalista Marco Polo Cup Szanghaj 2015);
tworzenia praktycznych dekoracji cukierniczych z użyciem barwników firmy Food Colours;
przygotowywania koronek z mas cukrowych
dekorowanie tortów, deserów – praca z nappage.
Podczas targów uczniowie mieli okazję spróbować mnóstwo słodkości: lodów o wielu smakach, czekoladek, pralin, ciast, ciasteczek, bułeczek, paczków wypiekanych na oczach zwiedzających. Ponadto w można było obejrzeć surowce, produkty oraz maszyny, które stosowane są we współczesnym cukrownictwie, lodziarstwie i piekarstwie.
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa tortów okolicznościowych- istnych perełek, wśród których był tort weselny, tort Carmen, tort Czerwonego Kapturka, tort Star Wers itp.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Ziemi. Wycieczkowicze oglądali zbiory muzealne liczące obecnie ponad 178 tys. obiektów, zgrupowane w następujące wystawy:
•Ziemia w Układzie Słonecznym
•Zanim powstał węgiel
•Procesy kształtujące oblicze Ziemi
•Bursztyn - od płynnej żywicy do sztuki zdobniczej
•Meteoryty - kamienie z nieba
•Historia geologii
•Kamień w życiu człowieka
Po obejrzeniu bogatej kolekcji minerałów, skał, meteorytów, kopalnej flory i fauny, bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych uczniowie przeszli do budynku Sejmu RP i Senatu RP.
Po otrzymaniu przepustek, przejściu niezbędnej kontroli bezpieczeństwa i podzieleniu na dwie grupy, uczestnicy wycieczki udali się do sali, w której obraduje Senat RP a następnie na galerie sali obrad Sejmu RP. Pani Przewodnik przedstawiła krótką historią polskiego parlamentaryzmu, opisała historię budynków sejmowych, wskazała miejsca zajmowane przez marszałka, posłów prawicy i lewicy, a także prezydenta. Wyjaśniła kiedy Pan Prezydent uczestniczy w obradach. W holu głównym uczniowie zobaczyli tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Idąc w kierunku Sali Kolumnowej, która była ostatnim etapem zwiedzania, Pani Przewodnik zatrzymała się przy gablocie z laskami marszałkowskimi.
Na zakończenie wycieczki uczestnicy udali się do Mc’donalda. Weseli i najedzeni wrócili wieczorem do Makowa Mazowieckiego.
Opiekunkami wycieczki były: B. Szewczak-Smolińska, W. Kowalczyk i D. Jamiołkowska.
Tekst: B. Szewczak-Smolińska,
zdjęcia
***
Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Ortografia na medal”
„Nieznajomość ortografii nie jest grzechem,
grzechem jest natomiast niechęć do jej poznawania.”
Prof. dr hab. Andrzej Markowski
19 lutego 2016 r. w Zespole Szkół w Płoniawach – Bramurze odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Ortografia na medal”. Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Podsiadła z kl. I LO, Dominika Woźniak kl. II LO i Damian Budny II RA.
Tekst: Agnieszka Kacprzycka
zdjęcia
***
Konkurs fotograficzny „Zima w Makowie” rozstrzygnięty.
Jest nam niezmiernie miło , że kolejny konkurs fotograficzny zakończył się sukcesem uczniów naszej szkoły. Pierwsze miejsce za zdjęcie wykonane w lesie na Grzance zdobyła Katarzyna Konopka z klasy II TG. Wyróżnienia natomiast otrzymali: Marcin Kacprzycki z kl. III LO1, Damian Żbikowski z kl. III LO1, Ewelina Budzyńska z kl. I LO i Olga Majkowska z kl. II RA.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Tekst: Agnieszka Kacprzycka
***
IV Gala Olimpijska
17 lutego 2016 r. w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej gościliśmy kazachskiego sztangistę IlyinaIlya. W swej karierze sportowej zdobył tytuły: mistrza olimpijskiego w Pekinie i Londynie, czterokrotnego mistrza świata, rekordzisty świata w dwuboju z wynikiem 418 kg i rekordzisty świata w podrzucie - 233 kg w wadze do 94 kg, oraz 242 kg w wadze do 105 kg. Dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu w podnoszeniu ciężarów towarzyszyło dwóch kolegów z ekipy oraz Szymon Kołecki - prezes zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.
Spotkanie spotkało się dużym zainteresowaniem. Przez około 2 godziny trwała żywa dyskusja, w której uczestniczyli nasi goście i uczniowie wszystkich makowskich szkół. Była to bardzo udana impreza.
Tekst: Agnieszka Kacprzycka
zdjęcia
***
Turniej Tenisa Stołowego
W dniach 27­28.01.2016 r. odbyły się w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Maz. Szkolne Turnieje Tenisa Stołowego o tytuł „Mistrza Szkoły’’ dziewcząt i chłopców. W rozgrywkach wzięło udział 9 uczennic i 16 uczniów wybranych drogą wewnątrzklasowych eliminacji. W grupie dziewcząt zawody odbyły się w systemie „każda z każdą”, natomiast chłopcy rywalizowali w systemie „do dwóch przegranych”.
Zwycięzcą turnieju dziewcząt została Justyna Wielgolewska z klasy III TE, drugie miejsce zajęła Natalia Banasiak z klasy I TUF, na trzecim miejscu uplasowała się Katarzyna Stańczak z klasy II TUF. Pierwsze miejsce wśród uczniów zajął Damian Kuciński z klasy IV TT, drugie Damian Rekosz z klasy I LO, trzecie Rafał Chrzanowski z
Zawody miały na celu wyłonić najlepszą zawodniczkę i zawodnika w w/w dyscyplinie w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej i wytypować najlepszych uczniów do zawodów powiatowych w tenisie stołowym.
Głównym organizatorem i sędzią zawodów był nauczyciel wychowania fizycznego – Paweł Chełchowski, przy pomocy i współpracy nauczycieli wychowania fizycznego.
Tekst: Paweł Chełchowski
zdjęcia
***
Studniówka 2016
Hej, użyjmy żywota!
Wszak żyjem tylko raz;
Niechaj ta czara złota
Nie próżno wabi nas.
Hejże do niej wesoło!
Niechaj obiega w koło,
Chwytaj i do dna chyl
Zwiastunkę słodkich chwil! […]
( Adam Mickiewicz, Pieśń filaretów )
Na symboliczne sto dni przed maturą, 23 stycznia 2016 r., w sali balowej „Monika”, odbył się bal studniówkowy pięciu klas Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim.
Tegoroczni maturzyści - Martyna Sosnowska z klasy IV RA i Bartosz Cieślak z klasy III LO2 - powitali przybyłych na bal gości i zaprosili do wspólnej zabawy. By tradycji stało się zadość, bal rozpoczął się dostojnym, staropolskim tańcem zapowiedzianym przez prowadzących sławami Podkomorzego z Pana Tadeusza: Poloneza czas zacząć !
Ciekawa choreografia przygotowana przez p. Marzenę Czarnotę, p. Pawła Chełchowskiego i p. Wojciecha Rupińskiego pozwoliła klasom na zaprezentowanie własnego układu poloneza i podkreślała indywidualność każdej z nich. Praca nauczycieli w przygotowanie tańca i zaangażowanie uczniów docenione zostały gromkimi brawami wszystkich oglądających.
Bal studniówkowy oficjalnie otworzył Dyrektor Szkoły – p. Dariusz Milewski. Następnie głos zabrała p. Mariola Biedrzycka - Dyrektor Wydziału Zdrowia, Oświaty i Kultury Fizycznej w Makowie Mazowieckim. W imieniu rodziców tegorocznych maturzystów wystąpiła p. Iwona Nosarzewska, która podziękowała nauczycielom za trud przekazywania wiedzy, zrozumienie i cierpliwość oraz zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy.
Miłym akcentem oficjalnej części studniówki było wręczenie kwiatów dyrekcji szkoły i wychowawcom klas maturalnych : p. Dorocie Czerwińskiej (klasa III LO1), p. Marzenie Groszyk-Gosiewskiej (klasa III LO2), p. Aleksandrze Stolarczyk (klasa IV TT), p. Dorocie Jamiołkowskiej (klasa IV TG), p. Pawłowi Jakubowiczowi (klasa IV RA).
Przyszli maturzyści dziękowali również rodzicom - nie tylko za organizację balu studniówkowego, ale również - za wsparcie dobrą radą, wyrozumiałość, cierpliwość i zachęcanie do pokonywania przeszkód.
Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy usiedli za suto zastawionymi stołami i wreszcie… nadszedł czas na to, co na studniówce najważniejsze: doskonałą taneczną zabawę, którą zapewnił zespół ONYX.
Tekst: Agnieszka Kacprzycka
zdjęcia
***
W dniu 13 stycznia 2016r. w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim odbyły się zajęcia z pracownikami Urzędu Celnego w Warszawie w ramach realizacji projektu Bezpieczeństwo w strefie Schengen- zwiększenie skuteczności i działań funkcjonariuszy celnych regionów Mazowsza i Pomorza Zachodniego w walce z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną.
W zajęciach uczestniczyło ponad dwustu uczniów z klas trzecich liceum ogólnokształcącego oraz trzecich i czwartych technikum.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, co można bezpiecznie przewozić przez granicę, jakie obowiązuje prawo oraz jak bronić się przed działalnością przestępczych grup zorganizowanych, jak uniknąć zakupu „podrobionych” towarów. Funkcjonariusz pracujący na Lotnisku Chopina opowiedział nam o różnych próbach przewożenia zwierząt zagrożonych wyginięciem i konsekwencjach, jakie spotkały sprawców tych przestępstw. Po zajęciach każdy uczestnik otrzymał grę planszową o ginących gatunkach zwierząt.
zdjęcia
***
Wigilia szkolna
22 grudnia 2015 r. w naszej szkole przeżywaliśmy Wigilię. Nauczyciele i uczniowie zgromadzili się na hali sportowej, na której pojawiła się scenografia świąteczna. W wyjątkowy klimat świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas jasełka zatytułowane „Wigilia Karoliny”. Rolę głównej bohaterki zagrała Karolina Sojak, autorka scenariusza, pozostałe zaś role zagrali uczniowie z klasy III LO 2 i III LO1. Występy aktorów wprawiły uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego warto zmieniać swoje życie na lepsze, dostrzec potrzebujących wokół nas, podzielić się tym co mamy. Tegoroczne jasełka w szczególny sposób nawiązywały do nowotestamentowego przesłania miłości bliźniego, pokazując, iż w każdym z nas jest maleńki narodzony Jezus, bowiem ofiarując cząstkę siebie innym, jesteśmy bliżej Boga i dajemy świadectwo swojej wiary.
Kolędy wykonane wspólnie z szkolnym zespołem muzycznym nadały uroczystości szczególnego klimatu świątecznego ciepła. Nad przebiegiem części artystycznej czuwał katecheta Piotr Zalewski.
Podczas spotkania nie zabrakło dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń oraz słodkiego poczęstunku.
Tekst: Agnieszka Kacprzycka
zdjęcia
***
Konkurs „Najpiękniejszy stół wigilijny”
W dniu 15 grudnia 2015r. odbył się konkurs pt. „Najpiękniejszy stół wigilijny”.
Celem konkursu było kultywowanie i podtrzymywanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, propagowanie zwyczajów, aranżacji stołów a także czerpanie radości z własnej pracy twórczej. Prezentacja wigilijnych stołów, to również okazja do podpatrzenia jak zgodnie z tradycją przygotować wystrój świątecznego stołu, jak go udekorować i nakryć.
Konkurs skierowany był do uczniów klas gastronomicznych – technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Wzięło w nim udział 8 czteroosobowych zespołów:
Kl. I TG – 4 zespoły
Kl. II TG – 1 zespół
Kl. III TG – 3 zespoły
Komisja oceniała pracę składającą się z:
stołu nakrytego zgodnie z tematem świątecznym
karty menu na kolację wigilijną (12 wigilijnych potraw)
dekoracji świątecznej stołu (wykonana samodzielnie)
prezentacji zespołu
pomysłowości, aranżacji i estetyki stołu.
Komisja w składzie p. W. Kowalczyk, p. M. Gutowska, p. D. Jamiołkowska, p. G. Gajewska, p. E. Olbryś, p. E. Koperska, po obejrzeniu stołów i wysłuchaniu prezentacji każdego zespołu wyłoniła zwycięzców:
1 miejsce Katarzyna Golenda
Magdalena Przybylska
Paulina Żychowska
Aleksandra Galik Kl. II TG
II miejsce Sebastian Jaworski
Adrian Stępniewski
Mateusz Rzewnicki
Rafał Ciecierski Kl. I TG
III miejsce Aleksandra Kałamańska
Ewa Majkowska
Karolina Długołęcka
Edyta Michaska Kl. III TG
Konkurs został zorganizowany przez nauczycielki przedmiotów gastronomicznych: p. B. Szewczak-Smolińską i p. D. Jamiołkowską.
Beata Szewczak - Smolińska
zdjęcia
***
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
W naszej szkole w czerwcu 2015 r. najwyższe wyniki w nauce osiągnęła Aleksandra Królikowska – obecnie uczennica klasy III TE. Jej średnia ocen to 5.06. Ola spełniła zatem odpowiednie kryteria (najwyższa średnia ocen w szkole, ale nie niższa niż 4,75 oraz co najmniej bardzo dobre zachowanie) i zostało jej przyznane Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Uczennica została zaproszona wraz z rodzicami, wychowawczynią Ewą Siwkowską i Dyrektorem Szkoły Dariuszem Milewskim na spotkanie dnia 08.12.2015 r.do Starostwa Powiatowego, gdzie gratulacje wszystkim stypendystom ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu składali: Starosta Makowski - Zbigniew Roman Deptuła, Wicestarosta - Dariusz Wierzbicki oraz Dyrektor Wydziału Zdrowia, Oświaty i Kultury Fizycznej - Mariola Biedrzycka. Wcześniej, bo 03.12.2015 r. , Aleksandra Królikowska wraz z Dyrektorem Szkoły Dariuszem Milewskim uczestniczyła w oficjalnym wręczeniu nagród w Kuratorium Oświaty w Ostrołęce.
Ola ma grono przyjaciół, z którymi dzieli swoje pasje, a jedną z nich jest jazda konna. Temu aktywnemu wypoczynkowi poświęca bardzo dużo czasu. Motto naszej stypendystki to słowa Platona: „Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi” – swoją przyszłość wiąże więc z pogłębianiem wiedzy i zdobyciem dobrego wykształcenia. Mimo że uczy się w technikum w zawodzie technik ekonomista i jej ulubionym przedmiotem jest rachunkowość, zrodziła się myśl związana z podjęciem studiów medycznych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst: E. Siwkowska
***
Mikołajki dla Najmłodszych
Dnia 07.12.2015 r. wystąpiliśmy z krótkim programem słowno-muzycznym dla grupy przedszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 2.
Mikołaj (Adrian Bryl kl. 1 TG) rozdał dzieciom prezenty. Uczniowie naszej szkoły także przygotowali słodkie upominki dla każdego dziecka, pani wychowawczyni oraz symboliczny koszyczek dla Grona Pedagogicznego Szkoły.
W przedstawieniu udział wzięły:
- Natalia Bartosiewicz - 1 TUF
- Beata Mroczkowska - 1 TUF
- Wioleta Piszewska - 2 TG
- Sylwia Cikacz - 2 TG
- Karolina Bulc - 2 TUF
- Małgorzata Jóźwik - 2 TUF
Opiekę nad całością wydarzenia sprawowała mgr Ewa Koperska.
Tekst: Ewa Koperska
zdjęcia
***
Wycieczka do Warszawy na Targi Mleczarskie
W dniu 19 listopada 2015r. 50 uczniów naszej szkoły z klas I technikum przetwórstwa mleczarskiego oraz z I, II i IV technikum gastronomicznego pojechało do Warszawy na Targi Mleczarskie MLEKO EXPO 2015.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie centrum gastronomicznego Stalgast . Stalgast to firma rodzinna działająca na polskim rynku od 25 lat, która wyposaża lokale i pracownie w najnowocześniejszy sprzęt gastronomiczny. Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję zobaczyć meble gastronomiczne ze stali nierdzewnej , urządzenia chłodnicze i mroźnicze, zmywarki, ciągi grzewcze oraz akcesoria kuchenne przeznaczone dla małej i średniej gastronomii. Po centrum gastronomicznym, części ekspozycyjnej i zapleczu magazynowym oprowadzał uczestników wycieczki pan Maciej Kotecki - przedstawiciel Export Sales Director w firmie Stalgast.
Kolejnym punktem wyjazdu był Pałac Kultury i Nauki, w którym odbywały się XXIV Targi Mleczarskie MLEKO EXPO 2015 organizowane pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tegoroczne targi odbywały się pod hasłem: „Zdrowo żyj, mleko pij”.
Młodzież naszej szkoły uczestniczyła także w drugim dniu targów – „Dniu Twarogu i Twarożków, Śmietany i Śmietanki”. Uczniowie zapoznali się z ofertą stoisk spółdzielni mleczarskich: „Mlekovita” z Wysokiego Mazowieckiego, SM z Giżycka, Włoszczowej, Łowicza, Krasnegostawu, Sierpca, Białegostoku. Uczestnicy mogli degustować najlepsze wyroby serowe poszczególnych spółdzielni i oddać głos na wybraną spółdzielnię i konkretny produkt.
Przyjemnym zakończeniem wyjazdu było obejrzenie filmu „Listy do M 2” w Cinema City w Arkadii. Uczniowie w dobrych humorach wrócili wieczorem do Makowa Mazowieckiego.
Opiekunami uczestników wycieczki byli: p. B. Szewczak-Smolińska, p. D. Jamiołkowska i p. A. Cesarski.
zdjęcia
***
„Spójrzmy na Polskę oczami bohaterów narodowych, poetów, pisarzy” - tymi słowami 12 listopada 2015 r. rozpoczęliśmy uroczystą akademię z okazji Święta Niepodległości. Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klasy II Technikum Gastronomicznego pod kierunkiem pani Elżbiety Tomczak. Było to widowisko artystyczno-historyczne mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu pocztu flagowego rozpoczęła się cześć artystyczna. W montażu słowno- muzycznym zostały wykorzystane wiersze: Marii Konopnickiej, C. K. Norwida, K. Iłłakowiczówny, Marcina Wolskiego, Jerzego Żuławskiego, Bolesława Czerwieńskiego oraz Heleny Bocheńskiej. Muzyczne tło dla recytowanych utworów stanowiły pieśni patriotyczne: - „Białe róże”,„ Hej strzelcy wraz”,” Wojenko, wojenko”, ” Piechota”, „Marsz I Brygady”,” Biały Krzyż” i „Mury”. Na zakończenie programu upamiętniającego 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odśpiewaliśmy wspólnie” Rotę”. Uwagę wszystkich przyciągała bardzo ciekawa dekoracja przygotowana wg pomysłu pani Sylwii Białobrzewskiej.Po części artystycznej wysłuchaliśmy wystąpienia pana dyrektora Dariusza Milewskiego, który przedstawił niezwykłość wydarzeń związanych z 11 listopada oraz wspomniał o dwóch wybitnych Polakach tamtego czasu - marszałku Józefie Piłsudskim oraz Romanie Dmowskim.
Tekst: E. Tomczak
zdjęcia
***
„KOCHASZ DZIECI, NIE PAL ŚMIECI”
13 listopada 2015 r. odbył się w Makowie Mazowieckim pierwszy happening ulicami miasta. Był to efekt współpracy burmistrza – Tadeusza Ciaka z uczniami i nauczycielami Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej.
Przemarsz dzieci i młodzieży był sprzeciwem nagminnego spalania śmieci w piecach domowych. Hasła na transparentach oraz slogany wykrzykiwane przez uczestników przemarszu miały na celu uświadomienie mieszkańcom miasta, jakie zagrożenia są związane z tą oburzającą praktyką.
Niezwykle wymowna była obecność przedszkolaków, które w białych maskach czynnie uczestniczyły w happeningu.
Liczba osób, które zjawiły się pod budynkiem MDK oscylowała w granicach 0,5 tysiąca, co na warunki makowskie jest znakomitym wynikiem. Fakt ten świadczy o tym, jak duża ilość jest oburzona faktem palenia śmieci.
Raz jeszcze apelujemy do mieszkańców miasta i okolic: „KOCHASZ DZIECI, NIE PAL ŚMIECI”.
zdjęcia
***
Szkoła przyszłości z edukacją filmową….?
Nauczyciele Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim: Dariusz Milewski, Wiesława Kowalczyk, Ewa Olbryś i Paweł Jakubowicz, po raz kolejny uczestniczyli w Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej, która odbyła się w dniach 8-11 listopada 2015r. w Radziejowicach w Domu Pracy Twórczej. Tegoroczna- jubileuszowa konferencja (XXV)- przebiegała pod hasłem: FILM NAJNOWSZY WOBEC PROBLEMÓW WSPÓŁCZESNOŚCI w kontekście podstawy programowej kształcenia ogólnego. Jak zawsze mieliśmy okazję do wzięcia udziału w niezwykle interesujących wykładach i analizach filmoznawczych prezentowanych przez pracowników naukowych, m.in.: Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studia Filmowego w Łodzi, Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Uniwersytetu Łódzkiego,Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Organizatorami konferencji od lat są: Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” Centralny Gabinet Edukacji Filmowej, Pałac Młodzieży im. J. Tuwima Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego, Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych Filmoteki Narodowej w Warszawie, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Koncepcję konferencji, jak zawsze, opracowała prof. dr hab. Ewelina Nurczyńska-Fidelska. Liderzy edukacji filmowej zaproponowali nam niezwykle ciekawe rozwiązania metodyczne z wykorzystaniem filmów lub ich fragmentów do pracy na lekcjach. Co roku organizatorzy zapraszają niezwykłe osobowości kina. W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością prof. Jerzy Stuhr. Wykładowca, aktor i reżyser opowiedział nam o swojej drodze zawodowej oraz o tym, co wywarło największy wpływ na jego wybory. To było niezwykłe spotkanie...
Wysłuchaliśmy także koncertu jazzowego Kuba Stankiewicz The Music of Victor Young. Niezwykli muzycy wyzwolili w nas niezwykłe emocje. Mamy nadzieję, że za rok będzie nam dane wziąć udział w kolejnej konferencji.
Wiesława Kowalczyk
***
Szkolny konkurs makijażu i fryzury na święto Hallowen.
30.10.2015 w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim odbyła się szkolny konkurs makijażu i fryzury na święto Hallowen. W zabawie wzięli udział przedstawiciele z 11 klas, którzy wykazali się kreatywnością w tej stylizacji. Jury oceniło efekty prac biorąc pod uwagę pomysłowość, wykorzystane materiały i efekt końcowy zgodny z tematem. Pierwsze miejsce zajęli przedstawiciele klasy II technikum architektury krajobrazu, drugie grupa z klasy II technikum usług fryzjerskich, trzecie z klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych. Uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.
zdjęcia
***
Projekt „ My i Seniorzy” rozpoczęty !!!!
Projekt „ My i Seniorzy” realizowany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim i Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim. Głównym celem projektu jest wsparcie wieloetapowego przedsięwzięcia edukacyjnego, którego efektem jest organizacja szkolnego konkursu. Uczennice Technikum Usług Fryzjerskich przy udziale osób w wieku emerytalnym z powiatu makowskiego realizują zadania z zakresu pielęgnacji i stylizacji włosów. Uczennice mają szansę na wykazanie się umiejętnościami zawodowymi, odkrywanie twórczego potencjału i własnej kreatywności. Ważnym aspektem projektu jest także pogłębianie relacji i dialogu międzypokoleniowego.
Etap 1 – Seminarium
W dniach 6.10.2015r. i 9.10.2015r. odbyło się seminarium pt. „Komunikacja interpersonalna i obsługa klienta” prowadzone przez Panią Pedagog - Grażynę Skrzecz. Uczennice zostały zapoznane podstawowymi zasadami obsługi klienta w zakładzie fryzjerskim. Zagadnienia te dotyczyły:
– zasad prowadzenia klienta od momentu wejścia do opuszczenia salonu;
– rozpoznawania typów klientów na podstawie ich zachowania i dostosowania swojego zachowania w procesie obsługi, zapewniającego dobrą relację fryzjer –klient;
– sposobów załatwiania skarg;
– form prowadzenia rozmowy interpersonalnej;
– zasad zachowania się personelu salonu.
Dodatkowym atutem spotkania było wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas ćwiczeń symulacyjnych. Młodzież w sposób aktywny pracowała indywidualne i w grupach
Etap II - Szkolenie instruktażowe
W dniach 16.10.2015r. i 26.10.2015r. zostało przeprowadzone szkolenie instruktażowe dla młodzieży ze stylizacji włosów. Szkolenie to obejmowało wiedzę instruktorów zajęć praktycznych pani Magdaleny Bonisławskiej oraz pani Bożeny Kądewicz . Młodzież uczestniczyła też w pokazie filmowym dotyczącym mody i obowiązujących trendów we fryzjerstwie damskim. Zapoznały się z wieloma technikami i pomysłami dla fryzur z krótkich, średnich i długich włosów.
Etap III - Konkurs
W dniu 23.10.2015r. klasa I Technikum Usług Fryzjerskich w czasie zajęć praktycznych wykonała pielęgnację i stylizację włosów na seniorkach z Zespołu Artystycznego „Szmaragdy”. Na kolejnych zajęciach uczennice klasy II Technikum Usług Fryzjerskich będą wykonywać kreacje fryzur na paniach z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Makowa Mazowieckiego oraz emerytkach Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Maz. Rozwiązanie szkolnego konkursu na najlepszą stylizację nastąpi wkrótce…..
***
Projekt „My i Seniorzy” skierowany jest do grupy uczniów Technikum Usług Fryzjerskich w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej oraz osób w wieku emerytalnym z powiatu makowskiego. Dotyczy on wsparcia wieloetapowego przedsięwzięcia edukacyjnego, którego głównym efektem jest organizacja szkolnego konkursu z zakresu pielęgnacji i stylizacji włosów. Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do doskonalenia umiejętności zawodowych oraz mobilizowanie do pogłębiania wiedzy z dziedziny fryzjerstwa. Jest on także szansą dla uczniów na wykazanie się umiejętnościami zawodowymi, daje możliwość odkrywania twórczego potencjału i własnej kreatywności. Daje on również możliwość pogłębiania relacji i dialogu międzypokoleniowego poprzez udział seniorów w zadaniach konkursowych.
Efekt pracy młodzieży zostanie oceniony i nagrodzony przez powołane jury. Najlepsza stylizacja w ocenie komisji zostanie nagrodzona nagrodą główną.
Podsumowującym wydarzeniem realizowanego zadania będzie prezentacja galerii zdjęć wykonanych fryzur. Prezentacja ta będzie miała miejsce w Zespole Szkół oraz Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim.
Prognozujemy, że nasze działania będą miały charakter długoterminowy, przyczynią się nawiązania trwałych relacji lokalnych. Uzyskane środki finansowe zostaną przeznaczone na przeprowadzenie seminarium i konkursu z zakresu pielęgnacji i stylizacji włosów. Dofinansowanie w takim zakresie będzie zatem służyło w tworzeniu pozytywnej atmosfery wśród młodzieży i Seniorów .
Cele:
1.Rozwijanie indywidualnych kompetencji społecznych i zawodowych młodzieży oraz zdrowej rywalizacji;
2.Zacieśnienie więzi między seniorami i młodymi ludźmi poprzez budowę mostów międzypokoleniowych;
3.Wypracowanie modelu włączenia seniora w lokalną ofertę edukacyjną ZS.
4.Aktywizowanie uczestników zadania;
5.Kształtowanie postaw społecznych;
6.Integrowanie środowiska lokalnego,
7.Efektywne wykorzystanie wolnego czasu;
***
Nas nie stanie, lecz ty nie zaginiesz,
pieśń cię weźmie, legenda przechowa.
Wichrem chwały w historię popłyniesz,
ARMIO KRAJOWA…

Słowa te były myślą przewodnią uroczystości, która odbyła sie 25 września w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim. W Dniu Patrona Szkoły uczniowie klas pierwszych składali ślubowanie.
Część artystyczną przygotowali uczniowie kl. I Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Usług Fryzjerskich oraz Technikum Przetwórstwa Mleczarskiego pod opieką p. Sylwii Białobrzewskiej oraz p. Marty Perkowskiej. Na uczestnikach uroczystości wielkie wrażenie wywarła dekoracja przygotowana w formie Barykady Pamięci.
zdjęcia
***
22 września 2015 rok
Dziś w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej gościliśmy Panią Martę Fox. Pani Marta zaczynała jako polonistka. Później była bibliotekarką oraz dziennikarką. Aktualnie jest pisarką, poetką. Napisała ponad 40 książek - w tym również dla młodzieży.
Spotkanie rozpoczęło się po godzinie 10-tej w hali sportowej w Zespole Szkół. Cała sala była przepełniona uczniami, nauczycielami oraz przybyłymi na to spotkanie mieszkańcami naszego miasta i okolic, a w samym centrum zasiadła Pani Fox. Wszyscy patrzyli z ciekawością w jej kierunku. Przed wyjściem na środek wyznała mi, że się denerwuje. Nie chciało mi się w to uwierzyć …, a jak duże było moje zaskoczenie, kiedy powiedziała to przy wszystkich na sali. Jednak stresować się może każdy, jak dużo występów by za sobą nie miał.
Przez pierwszą godzinę spotkania na sali panowała cisza. Nie odzywał się nikt -oprócz Pani Marty, która swoją charyzmą ujęła każdego. Swoim spokojnym głosem opowiadała przygody ze swojego życia, a my wpatrywaliśmy się w nią, chcąc aby mówiła więcej. W pewnym momencie spojrzała na zegarek i radośnie powiedziała: „ Ale się rozgadałam!”
Dobry humor udzielił się każdemu, kiedy w drugiej godzinie spotkania Pani Marta zaczęła opowiadać o swoich poszczególnych książkach oraz czytała ich fragmenty, znów wprawiając nas w niedosyt, bo przecież nikt nie lubi, kiedy ktoś przerywa swoją opowieść w pełnym napięcia fragmencie.
W ostatnich minutach spotkania każdy mógł zadać Pani Marcie pytanie. I tak padły między innymi:
- Jakie trzy książki zabrałaby Pani na bezludną wyspę?
Na to, pisarka odpowiedziała ze swoim ciepłym uśmiechem:
- Codziennie zabrałabym inną książkę. Ale powiem ci, co bym dziś zabrała. Jednak ta sytuacja jest tak nieprawdopodobna (…)
Na koniec spotkania każdy mógł zakupić książkę Pani Marty Fox oraz podejść do pisarki, aby napisała swoją indywidualną dedykację na pierwszej stronie wybranej książki.
W swojej książce znalazłam: „Dla Natalki, buziaczki-misiaczki. A! i dziękuję za rozmowę” –Marta Fox
Tekst: Natalia Walerzak
Spotkanie z pisarką, panią Martą Fox, zorganizowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim, Radą Rodziców oraz Miejską Biblioteką Publiczną.
Oprócz uczniów naszej szkoły uczestniczyła w nim młodzież gimnazjalna powiatu makowskiego. Licznie przybyli także starsi czytelnicy książek pani Marty Fox, mieszkańcy Makowa i okolic, członkowie Stowarzyszenia, no i oczywiście nasi goście: dyrektor MDKu, pani B. Pawłowska, dyrektor GCKCziS, pani I. Gutowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, pan T. Marciniak, przewodnicząca Rady Rodziców, pani I. Nosarzewska.
Pisarkę, w imieniu wszystkich obecnych, powitali dyrektor Zespołu Szkół pan Dariusz Milewski oraz uczennica Technikum Architektury Krajobrazu Natalia Walerzak.
Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz książek pisarki. Na zakończenie ustawiła się długa kolejka po autografy.
Spotkanie doszło do skutku dzięki zaangażowaniu pani Agaty Kobylińskiej, nauczyciela – bibliotekarza w naszej szkole oraz prezes Stowarzyszenia, pani Irenie Załęskiej.
zdjęcia
***
W dniu 18 września 2015 młodzież Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim zwiedzała
Międzynarodową Wystawę Rolniczą Agro Show 2015,
która była prezentowana na terenie byłego lotniska wojskowego w Bednarach, gm. Pobiedziska w okolicach Poznania. Organizatorem wystawy była Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. W wyjeździe uczestniczyło 41 uczniów klas II, III i IV Technikum Agrobiznesu i Technikum Architektury Krajobrazu. Opiekę zapewnili nauczyciele przedmiotów zawodowych, panowie Wiesław Szymborski i Andrzej Cesarski.
Mimo, iż wyjazd z Makowa był przed świtem - o godzinie 3.30, a powrót w późnych godzinach wieczornych - około 22.00, wszyscy wrócili zachwyceni. Okazało się, że pokazy sprzętu rolniczego mogą momentami zapierać dech w piersiach. Młodzież poznawała nowości na rynku maszyn rolniczych wielu firm oraz nowoczesne technologie w uprawie roślin z zastosowaniem najnowocześniejszego sprzętu. Udana wycieczka, to nie tylko interesujący program, ale też integracja. Wszystko się udało na piątkę.
zdjęcia
***
Sprzątamy świat!
Jak co roku młodzież naszej szkoły, wraz z opiekunami, wyruszyła na Sprzątanie Świata. I, jak co roku, byliśmy bardzo zdziwieni, że ludzie, pomimo tylu akcji i coraz wyższej świadomości, nadal wyrzucają bezmyślnie całe sterty śmieci ot tak, na ulice, na trawniki, na pobocza. Cieszymy się, że chociaż na kilka dni po takiej akcji zapanuje w naszej okolicy po prostu czystość.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO WSPÓŁPRACY!!!
WOLONTARIAT TO PRZYGODA, KTÓRA NIESIE RADOŚĆ WSZYSTKIM. PRZEŻYJCIE JĄ Z NAMI.
***
Pozdrowienia z Grecji.
Otrzymaliśmy pierwszy „list” i zdjęcia od pani wicedyrektor Wiesławy Kowalczyk:
Kolejny dzień naszej wyprawy minął. Poprzednią noc spędziliśmy w Belgradzie. Po śniadaniu zwiedziliśmy najciekawsze zakątki miasta. Przesympatyczna pani przewodnik opowiedziała nam o początkach „Białego miasta” i jego późniejszych burzliwych losach. Wiemy już, dlaczego w Belgradzie –mimo że miasto założono w starożytności- najstarsze zachowane budynki są z XVII wieku. Po obiedzie ruszyliśmy w dalszą drogę. Wczoraj późnym wieczorem dotarliśmy do celu. Zakwaterowaliśmy się w hotelu Great Aleksander w miejscowości PlakaLitochoru. Dzisiaj wszyscy wstali zmęczeni, ale zadowoleni. Po obfitym śniadaniu poszliśmy na plażę. Woda w morzu jest bardziej słona niż w naszym Bałtyku i bardziej przejrzysta. O 13.00 mamy lunch, a później zwiedzamy miasto. Od jutra zaczynamy pracę.
Ciekawe, czy mają takie upały, jak my…
zdjęcia
***
Pierwsze spotkanie z rodzicami.
Trochę wcześnie, ale było bardzo dużo spraw do poruszenia: przede wszystkim zapoznanie rodziców pierwszoklasistów z ich nauczycielami, szczególnie wychowawcami. Rodzice zapoznali się z dokumentami regulującymi życie szkoły: statutem, programem profilaktyki i wychowawczym oraz z terminami egzaminów kwalifikacyjnych, maturalnych, wystawiania ocen semestralnych i wymaganiami na poszczególne oceny. Rodzice maturzystów dokonali pierwszych ustaleń odnośnie studniówki.
Jeszcze nie ma stopni, ale zanim się pojawią, trzeba przygotować dobry grunt – wszystko zaplanować.
***
Witaj Grecjo!
Kolejna grupa naszej młodzieży wyjechała na praktyki zawodowe do Grecji. Tym razem są pod opieką pani wicedyrektor Wiesławy Kowalczyk i pani Marzeny Groszyk-Gosiewskiej. Życzymy im wspaniałych wrażeń i czekamy na relacje z podróży, pobytu i nowych przyjaźni.
***
Krzyż i Ikona Światowych Dni Młodzieży w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej.
Pięknie, uroczyście, wzruszająco.
Wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się w hali w budynku b. Krzyż i Ikonę Światowych Dni Młodzieży wnieśli przy akompaniamencie pieśni przedstawiciele społeczności uczniowskiej. Usłyszeliśmy historię tego Krzyża, obejrzeliśmy film zapraszający do udziału w ŚDM w Krakowie, ksiądz Darek zaprezentował nam jeszcze jeden film – przypowieść o sensie krzyża w życiu każdego z nas. Krótka modlitwa powszechna i ucałowanie krzyża zakończyły tę podniosłą uroczystość. Każdy z nas zdaje sobie przecież sprawę z tego, że krzyż ten nieprędko wróci do nas, do Polski, do naszej szkoły.
Dziękujemy katechetom, szczególnie panu Piotrowi Zalewskiemu, za przygotowanie oprawy przyjęcia Krzyża Ikony ŚDM. Piękne podziękowania dla szkolnego zespołu muzycznego (prowadzi go P.Zalewski) za uświetnienie uroczystości.
zdjęcia
***
Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa
Tym razem także w naszej szkole odbyło się publiczne czytanie, które zapoczątkował kilka lat temu prezydent Komorowski. Inicjatywa prezydencka na dobre zagościła w kalendarzu polskich wydarzeń kulturalnych.
Imprezę zorganizowała pani Agnieszka Kacprzycka. Zgromadziła w hali budynku b uczniów, rodziców, nauczycieli. Gościem honorowym był Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, pan Tadeusz Marciniak.
Czytający:
Rodzice – panie Iwona Nosażewska, Jadwiga Świętorecka oraz pani Fordubińska;
Uczniowie – Michał Chrzanowski, Jakub Kamiński, Bartek Cieślak, Karolina Bulc, Daniel Mossakowski, Karolina Sojak, Iza Domeradzka i Natalia Topólska;
Nauczyciele –panie Sylwia Białobrzewska oraz Ewa Olbryś
Wszyscy obecni otrzymali piękne zakładki z pieczęcią Narodowego Czytania. Wydarzeniu towarzyszył słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów klas gastronomicznych (Ciasteczka ze stołu Izabeli Łęckiej) oraz koncert szkolnego zespołu muzycznego. Akcja została uwieczniona na szkolnej fotografii przez uczniów z kółka fotograficznego.
Nad przebiegiem akcji czuwały Agnieszka Kacprzycka i Aleksandra Stolarczyk
Ciekawe, co będziemy czytać za rok.
***
ZMIANY, ZMIANY…
W nowy rok szkolny wkroczyliśmy z nową Dyrekcją. Pierwszy września tego roku to rozpoczęcie nowego etapu życia naszej szkoły. Dyrektor mgr Dariusz Milewski – dotychczasowy wicedyrektor – przejął stery. Swoje byłe stanowisko powierzył pani mgr inż. Małgorzacie Konarzewskiej- Chojnowskiej. Kierownikiem do spraw kształcenia praktycznego został pan mgr inż. Andrzej Cesarski. Życzymy im radości z pełnienia tych zaszczytnych funkcji.
Powitaliśmy także „pierwszaków”. Naszą szkołę wybrało ponad 160 uczniów, którzy rozpoczęli naukę w 5-ciu specjalnościach technicznych, jednej klasie liceum oraz w dwóch klasach zawodowych.
Uroczystość inauguracji Roku Szkolnego 2015/2016 zaszczycili swoją obecnością Starosta Powiatu Makowskiego pan Zbigniew Deptuła oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Wszyscy życzyli nam udanego roku. My sobie tego też życzymy, a poza tym - uczniom i nauczycielom wzajemnej życzliwości, żebyśmy się nawzajem inspirowali i przeżyli wspaniałą przygodę z nauką.
zdjęcia