Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
***
LISTA KSIĄŻEK ZAKUPIONYCH Z FUNDUSZY PROGRAMU
***
8.06.2017 roku w czytelni Miejskiej Bibliotece Publicznej w Makowie Mazowieckiem odbyło się spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego. Miało ono na celu przybliżenie twórczości ks. Jana. Jego wiersze mówią nie tylko o Bogu, ale również o najzwyklejszych ziemskich sprawach: o miłości ludzi, pięknie przyrody, radości, smutku oraz potrzebie kochania bliźniego. Poezja ta wymaga od czytelnika refleksji na różne tematy. Twardowski podkreśla, że człowiek żyje wśród ludzi, ale często towarzyszy mu samotność. Ludzie w pogoni za szczęściem nie zauważają go, jak ono ich mija.
Spotkanie odbyło się w tygodniu głośnego czytania, który w tym roku przebiegał pod hasłem ,,czytanie zbliża". W tym przypadku poezja ks. Jana zbliżyła osoby, które czytały jego wiersze, a były to: panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież z Ośrodka Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego i my uczniowie Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej. Całość dopełnił wokal pani Gabrieli Szczyglak, która zaśpiewała pod podkład Mieczysława Szcześniaka ,,Spoza nas" słowami utworu Twardowskiego ,,Wiersz z banałem w środku".
Spotkanie pozwoliło nam w inny sposób zrozumieć dane teksty, każda interpretacja wiersza niosła za sobą nowy przekaz.
Pani Wanda Pawłowska z Uniwersytet Trzeciego Wieku wyjaśniła zgromadzonym znane nam słowa ,,Śpieszmy się kochać ludzi tak szybo odchodzą", oraz różnicę, o której warto wiedzieć. Przywołała definicję słowa spieszyć oraz śpieszyć (spieszyć - uczynić kogoś pieszym np. każąc wysiąść z samochodu, a śpieszyć się - robić coś szybko).
Na koniec każdy z uczestników dostał podziękowania oraz miły upominek od pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Scenariusz i scenografię przygotowały panie: Agata Kobylińska i Ewa Kozłowska
Zuzanna Niesłuchowska
zdjęcia
***
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa został ogłoszony przez bibliotekę szkolną konkurs czytelniczy „Posłuchaj….przeczytaj”. Polegał on na nagraniu fragmentu książki i zachęceniu czytelników do jej przeczytania. Ilustracją nagrania mogło być zdjęcie prezentowanej książki.
Konkurs trwał od marca do czerwca 2017 roku. Laureaci i uczestnicy otrzymali nagrody książkowe.
zdjęcia
***
18 maja 2017 r. grupa młodzieży należącej do Szkolnego Koła Miłośników Książki pojechała na Warszawskie Targi Książki. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z Leonardo Masim współautorem książki kucharskiej „Kuchnia Dantego”. Jednak nie promocja jego publikacji była tematem spotkania, ale Włochy. Pan Masi w zabawny sposób opowiadał o zwyczajach - nie tylko kulinarnych - panujących w jego kraju. Po spotkaniu poszliśmy zwiedzać stoiska poszczególnych wydawców. Kilka godzin to za mało, żeby zapoznać się ze wszystkimi nowościami. Jednak wystarczająco dużo, żeby zrobić notatki, jakie książki kupić do naszej biblioteki.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był film pt. „Chata”. Nie należał on do najłatwiejszych, ale zdecydowanie ci z nas, co z uwagą oglądali długo, go nie zapomną.
Wyjazd do Warszawy zorganizowała p. Agata Kobylińska. Zaś koszty przejazdu zasponsorowało nam Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. ŻAK i Rady Rodziców .
W drodze powrotnej napisałem poniższy wiersz.
Dziś odbyła się wycieczka do stolicy - w jednym celu.
Czytelnicy książek wybrali się na Targi ,
choć nie było nas wielu .
Było tam coś dla każdego - od romansów po mange.
Następnie zaś w dobrym humorze odwiedziliśmy Arkadię.
Mieliśmy tam czas wolny - nie za dużo nie za mało.
Następnie był seans ,
a na nim nikogo nie brakowało.
Film nosił tytuł "Chata" i choć może nie był on dla każdego,
Ci którzy oglądali z uwagą wyciągnęli z tego wiele dobrego.
Serdecznie polecam Targi Książki!
Sebastian Jaworski
zdjęcia